masaze-kozmetika.sk
                   Ako nakupovať Doprava a platba Obchodné podmienky

Správne držanie tela

SM-systém

je súbor cvikov založených na aktivácii svalových špirál. Tie vyrovnávajú chrbticu a vytvárajú vertikálnu silu, ktorá chrbticu naťahuje. Tým sa uvoľňujú blokády chrbtice, zväčšuje sa medzistavcový priestor pre uvoľnenie platničiek a rovnomerným rozložením pohybu sa predchádza aj zvýšenému opotrebeniu kĺbov. 


Metóda SM-systém (alebo špirálnu stabilizáciu) vyvíjaMUDr. Richard Smíšek a jeho kolektív viac ako 35 rokov a používa sa v klinickej praxi u pacientov s bolesťami chrbtice, s akútnym vyklenutím disku (platničky) a skoliózou.
Využívajú ju aj vrcholoví športovci na zlepšenie výkonu a predchádzanie preťaženiu a degenerácii chrbtice a veľkých kĺbov.
Cvičenie má tiež veľký význam pri prevencii a liečbe porúch veľkých kĺbov (bedrový, kolenný a ramenný, kĺby nohy a nožná klenba).


SM-systém je založený na zisteniach, že väčšinu bolestí chrbta spôsobuje nerovnováha svalov spôsobená predovšetkým nesprávnym držaním tela. Každý človek sa rodí so schopnosťou tzv. špirálovej stabilizácie tela pri pohybe. To znamená, že pri pohybe sa naše svaly reťazia – nadväzujú jeden na druhý tak, že vytvoria okolo tela špirálu. Tá pôsobí ako pevný korzet, ktorý nás chráni pred pádmi a úrazmi. Hlavnou úlohou tohto svalového korzetu je trakcia chrbtice.Keď nás pevný svalový korzet obopne naša chrbtica sa natiahne.

Najčastejším pohybom, ktorý každý človek dennodenne robí, je chôdza. Naše telo pri správnom fungovaní dokáže pri každom kroku chrbticu natiahnuť i stlačiť. Ak však porušíme základné predpoklady pre reťazenie svalov do špirály stačí nesprávne držanie tela – k trakcii chrbtice pri chôdzi nedochádza.

Nesprávne držanie tela spôsobuje disharmóniu vo svaloch. Niektoré svaly sú stuhnuté, iné oslabené a niektoré skrátené. Mechanické príčiny bolestí chrbta. Držanie tela s predsunutou hlavou spôsobuje zväčšovanie kriviek chrbtice. Krivka dovnútra tela sa nazýva lordóza a je charakteristická pre krčnú a krížovú časť chrbtice. Krivka smerom von z tela ako na hrudnej chrbtici sa nazýva kyfóza. V krčnej a krížovej časti chrbtice s prehĺbenou lordózou pôsobia stuhnuté svaly na stavce ako veľké kliešte, ktoré ich neustále a dlhodobo stláčajú k sebe. V týchto častiach dochádza k preťažovaniu chrbtice a preto sú krčná a krížová chrbtica najčastejšie postihnuté ochoreniami.

Pri dlhodobej jednostrannej záťaži tela dochádza k nerovnováhe vo svaloch i medzi pravou a ľavou polovicou chrbta, čo má často za následok vznik skoliózy. Pokiaľ sa teda jedná o skoliózu spôsobenú len disharmóniou vo svaloch, „vybočenie chrbtice“ sa dá napraviť správnym cvičením.

SM-systém je liečebný, regeneračný a rekondičný telocvik, ktorý:

1.   navracia svalom harmóniu (uvoľňuje, naťahuje, posilňuje)

2.   učí človeka správnemu držaniu tela
3.   navracia telu schopnosť špirálovej stabilzácie tela pri pohybe, čiže navracia chrbtici schopnosť naťahovať sa a stláčať pri každom kroku, čo je podstatou jej regenerácie


SM-systém je súbor účinných cvikov pre Stabilzáciu a Mobilizáciu chrbtice.
Nakoľko najčastejším pohybom, ktorému sa človek denne venuje, je chôdza, 
základná zostava cvikov SM-systém bolavyvinutá tak, aby každého človeka naučila správne koordinovanej chôdzi.


 
Posledná úprava: 08.Aug.2019 10:08:16 
Stránku generuje redakčný systém - WebInac CMS prevádzkovaný serverom www.Inac.sk
(C) 2005 Inac.sk - Všetky práva vyhradené. webhosting by Inac.sk